Sağlık Köşesi

Varis Önemli Bir Sağlık Sorunu Mudur?

Varis Önemli Bir Sağlık Sorunu Mudur?


Yaşamımızda basit şeyleri ihmal ettiğimiz için çoğu zaman ciddi sorunlarla karşılaşırız. Varis rahatsızlığı da basit bir sağlık sorunu olmasına rağmen ihmal edildiği takdirde önemli sorunlara yol açabilmektedir.  Varis toplardamarların genişlemesidir, genellikle bacaklarda görülür. İlerlemiş yaygın varisler, orta derecede ilerlemiş varisler ve kılcal damar varisleri şeklinde gruplandırılabilir.

                 

Devamlı ayakta kalma, genetik yatkınlık ve damar duvarında zayıflık, karın içinde toplardamarlara bası yapan oluşumlar, kronik kabızlık, hanımlarda gebelikler ve benzeri nedenler, varis oluşmasına sebep olabilir. Gebelik öncesi orta ve ileri derce varisi olan hanımların gebe kalmadan önce tedavi olması gerekir. Aksi takdirde gebelik döneminde ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Varis hastaları sıcaktan çok etkilenir ve bu nedenle yazları daha sıkıntılı geçer. Ayrıca yaz aylarında insanlar plajda ve günlük yaşamlarında varisli bacaklarının görüntüsü  nedeni ile rahatsız olur. Bu nedenle varis ameliyat ve tedavisi için uygun zaman kış aylarıdır. Maalesef insanlar yaz ayları yaklaşınca bunun farkına varırlar.

Varis tanısında genellikle sadece renkli venöz dopler tetkiki yeterlidir. Bazı olgularda flebografi gerekebilir.

Orta derecedeki varisler zamanında tedavi edilmediği takdirde ileri evre varis rahatsızlığına dönüşerek tedavisi daha büyük sorun olmaya başlar. Özellikle ileri evre varisler tedavi edilmediği takdirde estetik çirkinliğin yanında ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir.

 

  1. Venöz toplardamardaki staza bağlı bacakta kaşıntı ve egzamatik yara oluşabilir.
  2. Damar duvarı son derece incelmiş olduğu için ciddi kanamalara yol açabilir.
  3. Derin Ven Trombozu dediğimiz damar içinde pıhtılaşma ve iltihaplanma oluşabilir.
  4. Derin Ven Trombozu oluşan hastalarda damar içinde oluşan pıhtılar koparak sağ kalbe oradan akciğere giderek ani ölümlere yol açabilir.
  5. Derin Ven Trombozu oluşan varis hastalarına vaktinde uygun tedavi yapılmadığı takdirde ileride bacakta şişme, ağrı ve varis ülseri dediğimiz kapanmayan ağrılı yaralar oluşabilmektedir.
  •             Varis rahatsızlığının tedavisinde endövenöz lazer uygulamaları, klasik cerrahi tedavi, Skleroterapi (İlaçla kurutma), varis pakelerinin çıkarılması gibi yöntemler kullanılmaktadır. Önemli olan hastaya uygun tedavinin uygulanmasıdır. Klasik cerrahi tedavi epidural  anestezi  veya genel anestezi altında yapılır.  Endovenöz lazer tedavisi için lokal anestezi yeterlidir.
  • Skleroterapi, köpük tedavisi  ve yüzeyel  lazer uygulamaları daha çok estetik amaçlı girişimler olup kılcal varislerin tedavisinde kullanılmaktadır. Anestezi gerektirmez.
  • Varis ve damar hastalıkları için oluşturulan polikliniğimiz,  tanı ve tedavi için gerekli cihazlarla donatılmıştır. Son derece modern ve sağlıklı koşullarda hastanın memnuniyeti üst düzeyde tutularak tedavi alanındaki çalışmalarımız sürdürülmektedir.